
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.304 mm |
| Width | 6.35 mm |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 4.32 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 3.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Core Architecture(core/core processor) | Multiplying DAC |
| Interface | Parallel |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 75 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 6.6 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.19 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 150 ns |
| Nominal Supply Current | 2.3 mA |
| power consumption | 33 mW |
| Resolution | 8 bit |
| Max Dual Supply Voltage | -16.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 18 V |
| Min Digital Supply Voltage | 4.5 V |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | ±4.5 V to 18 V |
Stock: 15
Distributors
pcbx
Unit Price$2.48791
Ext.Price$2.48791
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.48791 | $2.48791 |
| 10 | $2.10575 | $21.05750 |
| 25 | $1.86626 | $46.65650 |
